Panama Papers - masivní únik dat

10. 4. 2016

Dne 03.04.2016 zveřejnila česká média zprávu o úniku tzv. Panama Papers.

 

Zvěřejněné dokumenty se týkají i mnoha českých klientů (celkem 250 tisíc dokumentů), neboť mnozí čeští poskytovatelé služeb zakládání a správy společností v daňových rájích se společností Mossack Fonseca & Co. úzce spolupracují.

Rozsah úniku dat je vidět na následující mapě: https://briankilmartin.cartodb.com/viz/54ddb5c0-f80e-11e5-9a9c-0e5db1731f59/embed_map

V souvislosti s únikem dat je všat nutné zmínit některé významné skutečnosti:

  1. Za měsíc od první publikace dat z Panama Papers bylo zmíněno pouze několik desítek osob, které jsou politicky exponované nebo patří mezi top podnikatele.
  2. Skupina novinářů, která uniklá data zpracovává nemá již dostatek finančních ani personálních prostředků na pokračování v práci.
  3. Všechna dotčená data byla získána protizákonně a možnost jejich využití v případném řízení proti osobám zmíněným v dokumentech je přinejmenším sporná.
  4. Média takřka automaticky označují "ukrývání" majteku v offshore destinacích za nezákonné, a to bez jakékoliv znalosti kontextu obsahu odcizených dat. Je nezpochybnitelné, že prací novinářů je informovat veřejnost o majetkových poměrech politicky exponovaných osob, u nichž je využití offshore společností skutečně přinejmenším sporné. Posuzovat a označovat na nezákonné či nemravné vlastnictví zahraničních společností soukromými podnikatelskými subjekty však hraničí se skutkovou podstatou trestného činu pomluvy.

Klientům společnosti TERRINVEST & CO. LLP žádné nebezpečí z tohoto pohledu nehrozí, neboť naše společnost se společností Mossack Fonseca & Co. nikdy nespolupracovala. Klientům společnosti Mossack Fonseca & Co. nabízíme bezplatnou konzultaci o možné nápravě závadného stavu, kontaktovat nás můžete na e-mailu info@danovyraj.cz.

Často kladené otázky

Jak poznat, že se mě kauza Panama Papers týká nebo bude týkat?

Máte-li u seychelské adresy uvedeno sídlo na adrese Suite 13, Oliaji Building, Francis Rachel Street, Victoria, Mahé, SEYCHELLES a založili jste společnost před koncem roku 2015, budete pravděpodobně kauzou zasaženi. Stejný problém Vás čeká, máte-li společnost založenou na Britských Panenských ostrovech se sídlem na adrese Akara Building, Wickhams Cay, Road Town, Tortola, BVI.

Co mám nyní dělat, když mám podezření, že informace o mé společnosti unikly?

Jsme schopni Vám nabídnout jednoduché a relativně levné řešení problému, není jej však možné publikovat na webových stránkách. V každém případě je však třeba mít na vědomí, že jak Seychely, tak BVI v současné době již vyžadují vedení účetnictví a po dožádání jinou daňovou správou se jej lokální úřady mohou dožadovat. V případě zájmu nás kontaktujte, prosím, co nejdříve na e-mailu info@danovyraj.cz