Bezpečné uchovávání dokumentů a dat
Krátké pojednání o bezpečném uchovávání dokumentů a dat a poučení o bezpečném pohybu na síti, samozřejmě ve vztahu k daňovému plánování.
Někomu už se to stalo, jiné to třeba ještě čeká. Zazní domovní zvonek, často v nepříliš přivětivou ranní hodinu, a za dveřmi je houf policistů mávajících soudním příkazem k provedení domovní prohlídky nebo prohlídky jiných prostor. Noční můra všech podnikatelů.
Postup při takovém úkonu by obvykle měl být takový, že policista vyzve zájmovou osobu k vydání určitých věcí nebo listin, a v případě uspokojení policistova požadavku by potom taková domovní prohlídka neměla dále pokračovat. Praxe je ovšem jiná. V rámci honu za důkazy policisté obvykle prohlídku provedou v maximálním možném rozsahu a přitom berou vše - dokumenty, chytré i nechytré telefony, počítače a datové nosiče, ti technicky méně zdatnější i monitory (někde četli, že se z toho dá něco vyvolat), dětské playstationy a podobnou elektroniku. Člověk je nakonec docela rád, pokud si ho také zrovna neodvezou, že mu doma zůstala alespoň lednička a pračka.
Proti takovýmto život i podnikání narušujícím aktivitám je třeba se bránit a když ne bránit, tak alespoň získání veškeré dokumentace řádně ztížit. Nikdo neví, co proti němu policie následně bude moci použít. Policisté navíc často hovoří i o takzvané "teorii vedlejších efektů" - hledám dokumenty, najdu zbraň nebo hledám zbraň, najdu falešné peníze - možností se zde nabízí opravdu spousta.
Jak tedy postupovat?.
Papírová dokumentace
Ideální způsob, pokud nedisponujete opravdu kvalitní skrýší doma či u někoho blízkého, je bezpečnostní schránka v bance, nikoliv ale v některé z bank ve státě vlastní rezidence. Sjednání pronájmu bezpečnostní schránky je vždy úkonem vyžadujícím identifikaci klienta a policie má následně o sjednaných pronájmech nebo dispozicích k bankovním schránkám poměrně slušný přehled.
Pronájem schránky v zahraniční bance sice také podléhá identifikaci, ta však není nijak mezinárodně sdílená. Není v silách policie nebo jiných orgánů aktivně oslovovat všechny banky na světě nebo alespoň v Evropě s dotazem, zda u nich ta či ona osoba nemá něco uložené. V každém případě je ale třeba zabránit nalezení např. bankovního výpisu z takové zahraniční banky, ze kterého by byla patrná platba za takto sjednanou službu.
Data
Zde je situace paradoxně jednodušší. Postačuje zřízení služby VPS (virtuální privátní server) u zahraničního poskytovatele takové služby a k tomuto následně přistupovat prostřednictvím služby VPN (virtuální privátní síť). Pokud má klient zřízeno služeb VPS více, může následně i data mezi jednotlivými servery přesouvat.
Služba VPS se chová tak, že po přihlášení zobrazí na monitoru prostředí vzdáleného počítače, na kterém klient pracuje, žádný z procesů ale neproibíhá na jeho počítači lokálním a tudíž je dohledatelný velice obtížně. Samozřejmě, že v každém státě existují útvary rychlé reakce, které rozkrývají internetovou kriminalitu, jejich cílem je ale potírání dětské pornografie, terorismu a podobné závažné kriminality.
Zabezpečená e-mailová komunikace
Přehled prověřených providerů VPS služeb
Přehled prověřených providerů VPN služeb
Webhosting a registrace internetových domén